Psikolojik Danışmanlık Nedir?

Psikolojik Danışmanlık Nedir?

0 Yazar: onlinestudentsforum

 

İnsanlar hayatın getirdiği bazı olumsuzluklardan dolayı psikolojik anlamda kendilerini iyi hissetmeyebilirler. Böyle durumlarda uzmanlardan yardım almak, psikolojilerine ve kendilerine iyi gelecek eylemler yapmak ve de olabildiğince beyninizi boşaltmak yapılması gereken en iyi davranışlardandır. Peki, psikolojik anlamda uzmanlaşmış kişilere ne denir? Psikolojik danışmanlık nedir? Öncelikle psikolojik danışmanlık mesleğini tek bir kelime ile tanımlamak mümkün değildir. Çünkü psikoloji çok geniş bir alandır. Ancak yine de en basit dili ile tanımlayacak olursan insanların içinde bulundukları zorlu yaşamsal sıkıntıları ve zihinlerinde meydana gelen bazı sağlık problemlerini takip ve tedavi eden kişilere denilmektedir diyebiliriz. Öyle ki bu anlamda hizmet veren bir kişiye danışan her kitleden insan vardır. Bazı zamanlarda çocukların psikolojik desteğe ihtiyacı olurken, bazı zamanlarda da yetişkinlerin, ailelerin ya da çiftlerin de bir uzmandan yardım alması gerekebilmektedir.

Psikolog İstanbul özellikle de İstanbul gibi büyük şehirlerde en geçeri meslek dallarından biri haline gelmiştir. Bilindiği gibi büyük şehirlerde yaşamak aslına bakıldığında başlı başına bir strestir. Çünkü kimi zaman trafik sorunu, kimi zaman iş yerindeki ve evdeki sorunlar insanları psikolojik anlamda olumsuz etkileyebilir. Böyle durumlarda profesyonel kişilerden destek alınması, zihinsel sağlığın korunması açısından oldukça önemlidir. Kimi zamanlarda da gerek aile içerisinde, gerekse çiftler arasında meydana gelen anlaşmazlıkları gidermek, insanların birbirlerini daha iyi anlamalarını sağlamak için de psikolojik danışmanlık hizmetine ihtiyaç duyulabilmektedir. İlişki danışmanlığı bu nedenle günümüzde bir hayli ilgi gören meslek dallarından biri haline gelmiştir.

Bireysel terapi almak isteyen kişilerin, iyi bir süreç geçirmeleri için psikolojik danışman seçerken dikkatli davranmasında fayda olacaktır. Psikolojik danışmanların her şeyden önce kişilerin zihinsel sağlık problemleri ile derinden ilgilenen, duygusal sorunların üstesinden gelmek konusunda başarılı ve en zorlu problemle bile başa çıkmak konusunda uzman olması aslına bakıldığında hastalarına karşı olan sorumlulukları arasında yer alır. Zihinsel sağlık durumu sekteye uğramış olan insanların doktor veya danışmak seçerken tüm bu özellikleri mutlaka göz önünde bulundurması gerekmektedir. Aksi takdirde verimli bir sonuç elde etmek mümkün olmayacaktır.