Script Nasıl Çalıştırılır?

Script Nasıl Çalıştırılır?

0 Yazar: onlinestudentsforum

 

Web sitelerini görsel ve işlevsel olarak daha aktif hale getirmek için hazır scriptler kullanılabilmektedir. Programlama dilini bilen kişiler bu tür işlemleri kendileri de yapabilir. Peki, son zamanlarda adından sıkça söz edilen scriptler nasıl çalıştırılmaktadır? Öncelikle scriptlerin sistem yönetim işlemlerinin tümünün yürütülmesini sağlamak adına yaratılmış komutlar bütünü oldukları bilinmelidir. Genel olarak hazır sunulmuş ya da yazılacak olan script türlerinde Microsoft VBScript dili kullanılmaktadır.  Bu koşullara uygun olarak hazırlanmış scriptlerle birçok işlemi gerçekleştirmeniz mümkündür. Mesela lokal olarak çalışan bir bilgisayar üzerinde ya da Active Directory üzerinde nesneler yaratılmak istenildiği durumlarda script kullanımına gereksinim duyulacaktır. Ücretsiz script indir alternatiflerini değerlendirerek birçok işlemi daha kolay bir şekilde gerçekleştirmek de kaçınılmaz olacaktır.

Scriptlerle yapılan işlemler sadece bunlarla da sınırlı değildir. Aynı zamanda bir web sitesi üzerinde gerçekleştirilmesi planlanan ya da yaratılmak istenilen nesneleri toplu bir şekilde gerçekleştirmek de mümkündür. Daha önceden yazılarak hazır hale getirilmiş ya da sizin yazmış olduğunuz bir scripti logon script olarak kullanma imkânınız da söz konusudur. Ek olarak ise temin edilen bu tür programlamalar, kullanıcı odaklıdır ve kullanıcıyla etkileşimli olarak çalışırlar. Scriptlerin bir diğer önemli özelliği de sürülerin map edilmesinde aktif olarak kullanılacak olmasıdır. Php script indir seçeneklerini değerlendirerek, hazır temalara sahip olabilir ve bu şekilde kendinize bir web sitesi kurma imkânı elde edebilirsiniz.

Scriptleri yazmak için Not defteri gibi basit bir metin editörünü kullanmak yeterli olacaktır. Eğer not defteri kullanımı kolay gelmiyorsa, böyle durumlarda da yönetici programlar içinde de scriptler yazmanız mümkün olacaktır. Mesela WHS Windows Script Host, bu tür bir programlamanın aktif çalışmasını sağlamak amacıyla uygun ortamı yaratmaktadırlar. WHS Windows Script Host aynı zamanda birbirinden farklı programlama dillerini de açıkça destekler. Özellikle de JScript ve VBScript desteklenen diller arasında yer almasıyla dikkat çeker. Ücretsiz wordpress tema indir seçeneklerini değerlendirerek, hazır yazılı scriptleri kullanmak mümkün hale gelecektir. Böylece basit bir kaç adımla web sitesi sahibi olunacak ve web alanında daha çok deneyim elde edilecektir.