Sesli Sohbet Tarihçesi Nedir?

Sesli Sohbet Tarihçesi Nedir?

0 Yazar: onlinestudentsforum

 

Sesli sohbet sitelerinin tarihsel gelişimi son derece kapsamlı ve de uzun süreci kapsamaktadır. Bilindiği gibi ilk zamanlarda insanlar bu tarz mecraları sadece yazılı olarak kullanabiliyorlardı. 2000’li yılların öncesindeki dönemlere detaylı olarak bakıldığı zaman yazılı olarak hizmet veren sohbet mecralarının bir hayli sınırlı sayıda olduğunu görmek mümkün olacaktır. Öyle ki sadece bu dönemlerde sadece site sayısı sınırlı değil, mesaj kapsamı da sınırlıydı. Yani ancak kısa mesaj gönderip almak mümkündü. 2000’li yıllara girilmesiyle birlikte bilindiği gibi teknoloji alanında devrim niteliğinde köklü değişiklikler söz konusu olmaya başladı. Bu değişkenliği internet teknolojisini de etkilemesi kaçınılmazdı. Nitekim yeni yapılandırmalar sonucunda sesli chat sistemleri aktif olarak kullanılmaya başlandı. Böylece insanlar sadece yazdıklarını değil, aynı zamanda seslerini de karşı tarafa iletebileceklerdi.

Elbette ki sesli sohbet uygulamalarında aktif olabilmek için bazı bilgisayar donanımlarına gereksinim duyuluyordu. Günümüzde kullanılan laptop tarzı bilgisayarlar olmadığı için o dönemin şartlarında sesi iyi ileten bir mikrofon donanımı kurulması şarttır. Bu nedenle de insanların büyük bir kısmı dönemsel ekonomi sorunu nedeniyle mikrofon gibi pahalı donanımlara sahip olamadıklarından, günün büyük bir kısmını internet kafelerde geçirmeye başlamışlardır. Bu da iletişim kurma maliyetini artıran çok önemli bir faktör olarak karşımıza çıkar. Zamanla insanların ekonomisi düzelmeye başlamış ve bilgisayar bulunan her eve mikrofon ve kamera gibi donanımlar da girmeye başlamıştır. Öyle ki bilgisayar donanımlarına kameranın da eklenmesiyle birlikte sadece sesli ve yazılı olarak yürütülen chat sistemlerinin görüntülü hale getirilmesi de imkansız değildi.

Kamera sisteminin geliştirilmesi chat dünyasında da devrim niteliğinde buluşların ortaya çıkmasına neden olmuştur. Artık sesli siteler online olarak görüntülü sohbet etme imkanı da sunmaya başladı. Zamanla her eve internet girmesiyle birlikte insanlar iletişimi daha ucuz yollarda kurmak amacıyla sesli ve görüntülü chat sitelerini aktif bir şekilde kullanmaya başlamıştır. Bilindiği gibi günümüzde kişiler zamanlarının büyük bir kısmını bu tarz mecralarda geçirmektedir. Şimdilerde ise sesli ve görüntülü chat siteleri üzerinden oyun oynamak ve müzik dinlemek gibi çeşitli aktivitelere katılmak da mümkündür.