Sınav Stresi Nasıl Geçer?

0 Yazar: onlinestudentsforum

 

 

Araştırmalara göre sınavlara giren 100 öğrenciden 65 ile 70 i sınav stresi yaşarlar. Sınavda stres yapılması yüzünden yapabilecekleri soruları yapamayan ve sınava çalışırken ya da sınav esnasında öğrenciler bildiklerini unutabiliyor ya da karıştırabiliyorlar.

 

 Sınav Kaygısı Nedir?

 

           Sınav kaygısı bilinen şeylerin sınav esnasında en etkili bir şekilde kullanılmasını engelleyen, yoğun stres ve endişe halidir bu hal kişinin sınava verdiği değer, özellikle üniversite sınavına yüklediği anlam ya da aldığı sonucun onu ve geleceğini etkileyeceğini düşünüp buna aşırı derecede verdiği önemle etkilidir.

 

 Sınav Kaygısının Belirtileri Nelerdir?

 

Sınav kaygısının başlıca nedenleri şunlardır:

Başaramayacağını düşünmek.

Kendini dengesiz hissetmek ve yeteri kadar iyi olmadığını düşünüp buna takılı kalmak.

Karın ağrıları

Uykuda bozukluk

Sürekli tedirgin olmak

Başarısız olacağını düşünüp sürekli bu konuda endişelenmek

Psikolojik bozulma ve sürekli dikkat dağılması sınav kaygısının temel belirtilerindendir.

 

 Sınav Kaygısının Nedenleri

 

Vaktini boşa harcayıp sınava harcayacağı zamanı başka işlerle uğraşmak. Kendini sınavın kötü geçeceğine inandırmak ya da başarısız olacağını kabullenmek gibi olumsuz düşünceler sınav kaygısının başlıca etkenlerinden birisidir. Ayrıca fizyolojik ihtiyaçları karşılamamak da sınav kaygısına neden olur yani uykusuz kalmak, düzensiz beslenmek, kötü alışkanlıklar, aşırı şeker ve kafein tüketimi fizyolojik etmenlere girer.

 

 Sınav Kaygısı Önemli midir?

 

Sınav kaygısı yüksek miktarda yaşanmadığı sürece iyi bir şeydir. Çünkü bir konu hakkında hiç kaygı duymuyorsanız o işi hiç önemsemiyorsunuz demektir. Önemsemediğiniz bir işte tam şekilde istediğiniz başarıyı elde edemezsiniz. Normal düzeyde kaygı sizin sınava hazırlanmanıza çok büyük yardımcı olacaktır. Bu yüzden sınav kaygısından tam kurtulmak yerine onu azaltmayı denemelisiniz.

 

 Sınav Kaygısını Azaltmanın Yolları

 

Öncelikle sınava yeteri kadar ve düzenli şekilde çalışmak sınav kaygısını en çok azaltacak etmendir. Sınav gecesi rahat ve iyi bir uyku çekmek zihninizi daha dinç tutacaktır. Sınavdan önce alkol veya ilaç kullanılmamalıdır. Kendinizi başarısız olarak görmek yerine başarabileceğinize inanın ve kendinize güvenin. Gevşeme egzersizleri yaparak vücudunuzu rahatlatın ve nefesinizi verimli faydalı kullanma tekniklerini öğrenin bu hareketler sizi rahatlatacaktır.