Sınavlara En iyi Şekilde Nasıl Hazırlanabilirim?

Sınavlara En iyi Şekilde Nasıl Hazırlanabilirim?

0 Yazar: onlinestudentsforum

 

 

 

Üniversite sınavına girmek için günlerinizin yaklaştığını hissediyor olabilirsiniz. Bu durum yavaş yavaş sizi bir stres ortamının içine sokmaya başlayacaktır. Sınav için kalan zamanınız ister bir yıl isterseniz iki yıl olsun, başarıya ulaşabilmek için mutlaka kendinize göre iyi bir plan yapmalısınız. Örnek olarak; önümüzdeki dönem içerisinde AYT ve TYT ile tanışacaksınız. Yaz tatilinin hemen başlarında iyi bir plan yapmak sizin için son derece faydalı olacaktır. Bu plan içerisinde yeri gelecek konu anlatımları olacakken,  bazen de online testler ile kendinizi sınayacaksınız. Burada esas bilmeniz gereken plan ve program dâhilinde çalışmalar yapmak olacaktır. Sınavınıza bir ayınız bile kalmış olsa önceden yaptığınız başarılı program sayesinde yola nasıl devam etmeniz gerektiğinin rotası çizilmiş olmalıdır.

Çalışma programını nasıl yapmalıyız?

 

Bir çalışma programı hazırlarken kafalara takılan en önemli nokta çalışma programını kendinizin mi hazırlayacağı yoksa hazır bir programa göre mi çalışma  yapacağız sorusudur. Eğer siz kendiniz bir program hazırlamak istiyorsanız bu durumda yapmanız gereken çalışma programınızın MEB müfredatına uygun olmasıdır. Yapacağınız programı aylara,  haftaları ve günlere bilmelisiniz. Ay içerisinde hangi konunun çalışılacağını önceden program üzerinde belirtin. Örneğin hangi ay içerisinde Tanzimat edebiyatı konusu çalışılacak ise bunu sınav dönemine kadarki zaman dilimi içerisinde yer alan uygun bir ay içerisinde belirtin.

 

Kendinize göre bir program yapmaktansa hazır bir program istiyorsanız sizlere önerimiz, programın profesyonelce yapılmış olanlarını seçmeniz. İnternet üzerinde çalışma programı bulmak son derece kolaydır. Ancak bu programlardan Ancak bir kısmı sizlere fayda sağlayacaktır. Bu sebeple var olan programlar arasında kendinize en uygun olanı seçmek sizi başarıya götüren yolda atılacak ilk adım olacaktır.

 

Güncel Kaynakları Tercih Edin

 

Sınav sistemi kendisini sürekli olarak güncellediği için, Siz de bu tempoya ayak uydurmak zorundasınız.  Bu yüzden seçeceğiniz kaynakların güncel olmasına özen gösterin. Bazen sınav dönemlerinin değişmesiyle birlikte branşlardan karşınıza çıkan soruların sayılarında değişiklikler olabilmektedir. YKS sınavının ikinci oturumu olarak adlandırılan AYT Edebiyatı– Coğrafya alanında  şuan için 40 soru çıkmaktadır. İlerleyen dönemlerde bu sayı artabilir ya da azalır. Başarı için elbette tüm derslere hâkimiyet gereklidir ancak soru dağılımına göre çalışmanızı ayarlamak teknik açıdan çok daha mantıklı olacaktır.