Sivilce Oluşumuna Neden Olan Faktörler

Sivilce Oluşumuna Neden Olan Faktörler

0 Yazar: onlinestudentsforum

 

Sivilceler bilindiği gibi kıl folikülleri olarak da bilinen deri üzerindeki en küçük deliklerin yani gözeneklerin yağ dokusu ile tıkanmasıyla birlikte ortaya çıkmaktadırlar. Öyle ki yağ bezleri cilt yüzeyinin oldukça yakınında yer almaktadırlar. Aslına bakıldığında temel amaçları cildin ve saçın beslenmesini sağlamaktır. Ancak fazla salgılandıklarında direk olarak sivilce oluşumunu tetiklemektedirler. Çünkü sebum ismi verilen bir madde ciltte yağ sentezlemektedir. Sivilcelerin oluşum nedenleri arasında da sebum bezlerinin gereğinden fazla yağ sentezlemesi yani üretmesi yer almaktadır. Sebum aşırı derecede sentezlendiğinde, ölü cilt hücreleriyle karışarak, cilt üzerindeki foliküllerde tıkanma sorununu beraberinde getirir. Eğer tıkanmış olan folikül, cildin yüzeyine gereğinden daha fazla yakınsa sivilce ya da akne oluşumu başlar.
Daha ilerleyen süreçte ise; deri üzerinde yaşayan zararsız bakteriler, papüller, püstüller, nodüller ve de kistlere sebebiyet verecek olan foliküllerin kirlenerek, enfeksiyona dönüşme süreci başlar. Aslına bakıldığında bu durumda sivilce oluşumunun en temel neden olarak bilinmektedir. Ancak daha birçok nedenin de olduğunu söylemek mümkün olacaktır. Sivilce oluşumunda etkili olan faktörler ise şu şekildedir;

sivilce.net

sivilce.net

1. Sivilce Oluşumuna Etki Eden Hormonal Faktörler

Bilindiği gibi akne ve sivilce oluşumunu tetikleyen birçok faktör söz konusudur. Bu faktörlerden biri de şüphesiz ki hormonlardır. Genel olarak insan vücudunda bulunan androjenin artmasıyla birlikte sivilce oluşumu tetiklenir. Androjen aslına bakıldığında bir tür hormondur ve insanlar ergenlik dönemine girdiklerinde bu hormonda normal değerlere göre çok daha yükseliş meydana gelmektedir. Androjen hormonu yükselerek ilerleyen süreç içerisinde kadınlarda östrojen salgılanmasına olanak sağlar. Yani Androjen hormonunun seviyesindeki artışla birlikte deri altında bulunan yağ bezleri de büyür. Büyüyen yağ bezleri sebum üretimini de hızlandırır. Aşırı derecede salgılanan sebum ise cilt üzerinde yer alan gözeneklerin içinde hücresel duvarları yıkar ve bakterilerin yayılmasına neden olur. Hormonal faktörlere bağlı olarak oluşan sivilcelerin mutlaka tedavi edilmesi gerekmektedir. Sivilce tedavisi bu aşamada genellikle hap kullanımıyla gerçekleştirilmektedir.

2. İlaç Kullanımı

İnsanların günlük yaşamlarında kullanmış olduğu bazı ilaçlar da yine sivilce oluşumunu tetikleyebilmektedir. Bilindiği gibi Androjen, lityum, yüksek dozda B12 vitamini ve kortikosteroid içeriğine sahip olan çeşitli ilaçlar da sivilce oluşumuna neden olabilecek grupta yer almaktadırlar. Bu grupta yer ala ilaçlardan herhangi birini kullanıyor olmak, özellikle de sivilce ya da akne sorununa sahip kişilerseniz çok dikkatli olmanız gerekmektedir. Mümkün olduğunca da bu maddeleri içeren ilaç gruplarından uzak durmanızda fayda olacaktır. Fakat sivilce yapıyor diye de tedavinizi yarım kesmemeniz gerekir. Doktorunuzdan muadil bir ilaç önerisi almanız daha doğru olacaktır.

3. Genetik Faktörler

Geçmişten günümüze kadar yapılan bazı araştırmalar da son derece net bir şekilde göstermiştir ki genetik faktörler de sivilce oluşumunu tetikleyen unsurlar arasında yer alıyor. Böyle durumlarda da sivilce ve akne tedavi sürecine dahil olmak şarttır. Özellikle de ergenlik döneminde yoğun derecede akne ya da sivilce problemi yaşıyorsanız olabildiğince dermatoloji uzmanları ile ilişkinizi kesmemeniz gerekir. Çünkü bu şekilde ilerleyen süreçte yüzünüzde ya da vücudunuzun herhangi bir yerine oluşacak izlerin ortadan kalmasına da ortam hazırlamanız mümkün hale gelecektir.
Sivilce oluşumuna neden olan diğer faktörler arasında ise kozmetik ürünleri, duygusal anlamda strese girmek, adet dönemi, epilepsi önleyici ilaçlar ve de cilt üzerinde baskı uygulayacak olan çanta, kafa bandı vb. gibi malzemelerin kullanılmasıdır. Sivilce oluşumuna engel olmak için uzman görüşlerinden faydalanmak gerekir. Hijyen açısından da önerilen sivilce maskeleri mutlaka uygulanmalıdır.