Sürücü Kursuna Yazılırken Nelere Dikkat Edilmeli?

Sürücü Kursuna Yazılırken Nelere Dikkat Edilmeli?

0 Yazar: onlinestudentsforum

 

İnsanların büyük bir kısmı sürücü kurslarına yazılmadan önce fiyat konusunda bilgi edinmek ister. Fakat bu aslına bakıldığında son derece yanlış bir tutumdur. Çünkü genel olarak bu tarz kurumlarda taban fiyat uygulaması yapılır. Yani bu alanda faaliyet gösteren tüm kurumlarda fiyatlar standarttır ve belirlenen rakamın altına inilmez. Her ilde bulunan valilikler bir komisyon kurarak kurs ücretlerini belirlemektedir. Sürücü kursları da komisyonun belirlemiş olduğu ücret tarifesini yerine getirmek durumundadır. Aksi durumlarda ise cezai bir yaptırım durumu söz konusu olacaktır. Ancak komisyon tarafından belirlenen fiyatlar ne müşterilerin ekonomilerini zorlayacak kadar çoktur, ne de sürücü kurslarını zor durumda bırakacak kadar azdır. Rakamlar her iki taraf için de oldukça makul seviyededir. Bu nedenle kurumsallaşmış yapılarda fiyat politikasından çok, kaliteli eğitim verilip verilmediğine bakılmalıdır.

Günümüzde bazı sürücü kurslarında kural ihlalleri yapılarak indirim uygulanabilmektedir. Böyle durumlarda ise eğitim sürecinde çeşitli aksaklılar söz konusu olmaktadır. Bu da demek oluyor ki, trafik konusunda herhangi bir bilgisi olmayan kişilerin derslere girme ihtimali vardır. Öyle ki sürücü kurslarında tavsiye edilen belirgin indirim oranlarının olması, iyi eğitim alınmasında engel teşkil edecek herhangi bir durumun varlığını göstermektedir. Bu nedenle insanların ekonomik olgulardan ziyade daha farklı konulara dikkat ederek, en iyi eğitimi almaya özen göstermelerinde fayda olacaktır. Standartları yerine getiren kurumlar bu konuda gerekli bilgi birikimi ve ikazların müşterilere aktarılmasında etki bir kurum olarak kendisini göstermektedir.

Ankara gibi büyük şehirlerde sürücü kursuna yazılırken alternatiflerin çok olması nedeniyle, kaliteli eğitim veren yapıların bulunması da son derece zordur. Böyle durumlarda herkesin bildiği ve daha önce de bir çok kişi tarafından tavsiye edilen kurumların daha güvenilir olduğundan şüphe edilmemelidir. Bu tür kurumlara bir tanıdık aracılığı ile gerekli bilgiler alınarak, ön araştırmaların yapılması çok daha doğru bir hamle olacaktır. Çünkü iyi bir kurs hem teorik eğitim sürecinde hem de uygulamalı eğitim sürecinde mümkün olduğunca tüm imkanlarını kursiyerleri için değerlendirmelidir. Böylece çok daha iyi bir eğitim almak kaçınılmaz olacaktır.