Üniversite eğitimine nasıl hazırlanılır?

Üniversite eğitimine nasıl hazırlanılır?

0 Yazar: onlinestudentsforum

İnsanlar hayatı boyunca kendilerini sürekli geliştirmelidir. Kendinizi geliştirmenin en önemli yolu iyi bir eğitim almaktan geçiyor. Bir çok öğrenci üniversite hayali kuruyor. Küçük yaştaki bir çocuğa ”Büyüğünce ne olacaksın” diye sorulduğunda doktor, mühendis, avukat, mimar ve öğretmen gibi cevaplar alırsınız. Küçüklükten beri hayalini kurduğunuz meslekler için üniversite okumak zorundasınız. Üniversite eğitimi almak için yapmamız gereken bazı şeyler var. Yapmamız gereken TYT-YKS sınavlarından başarı elde etmek. Peki TYT ve YKS sınavlarına nasıl hazırlanmalıyız?

 

 Çalışma Planı Hazırlanmalı

Üniversite sınavına hazırlanmak çok yorucu bir süreçtir. Bu yorucu süreci başarı ile sonuçlandırmak için düzenli, planlı ve disiplinli çalışmalısınız. Günlük, haftalık veya aylık planlar hazırlamalısınız. Sınava hazırlanma süreci boyunca size hangi kitapların lazım olacağına önceden bir liste yaparak karar vermelisiniz. Kendiniz için yaptığınız çalışma programına sabırla uygularsanız başarı kendiliğinden gelecektir.

ders çalışma

 Mutlaka Bir Hedefiniz Olsun

Kendinize mutlaka bir hedef koyun. Hangi şehir,okul ve bölümü istiyorsanız onu kendinize hedef olarak belirleyin. Gerekirse hedeflerinizi bir kağıda yazarak her gün görebileceğiniz bir yere asın. Çevrenizde veya akrabalarınız arasında daha önce üniversite eğitimi almış veya üniversite hayatına hala devam eden birilerini örnek alın. Onlara üniversite hayatı ile ilgili sorular sorun.

 

Dersi Derste Dinlemek Önemli

Hayal kurmak önemlidir. Ama çalışmaya bir yerden başlamak gerek. Eğer hala okuyorsanız mezuna kalmamış iseniz okulunuzda veya dershanenizde öğretmenlerinizin anlattıklarını mutlaka çok iyi dinleyin. Ufak notlar alın. Evde çalışırım gibi bahaneler üretmeyin. Çünkü evde gidince de okulda çalışırım diyeceksiniz. Okulda dersi dinlemek ile bitmiyor. Mutlaka o gün okulda gördüklerinizi tekrar edin. Çünkü insan beyni öğrendiklerini tekrar etmese her gün bir şeyler unutacaktır.

 

Doğru Kaynaklardan Çalışın

Üniversite sınavına hazırlanmanın en önemli hususlarından biri ise doğru kaynak seçimidir. Okulunuzdaki veya dershanenizdeki öğretmenlerinizde mutlaka kaynak tavsiyesi alın. Bir kitabı almadan mutlaka o kitabı inceleyin. Seviyenize uygun kaynaklar edinin. Örnek olarak matematiğiniz kötü ise zor bir kaynaktan başlamak moral ve motivasyonunuzu düşürecektir.

 

En Önemlisi Asla Motivasyonunuzu Kaybetmeyin

Üniversite eğitimine hazırlanırken çok yorulacaksınız. Yorgunluktan ağlama isteğiniz gelecek. Pes etmeyi aklınıza getireceksiniz. Pes etmek aklınıza geldiğinde kendinize ”Ben ne istiyorum” diye sorun. Bu gibi zorluklar karşısından kendinizi önceden hazır hissetmelisiniz. Üniversite sonuçlarının açıklandığında istediğiniz yeri kazandığınızı ve ailenizin mutluluğunu, annenizin dolan gözlerini ve babanızın size gururla baktığını hayal edin ve bu yola neden çıktığınızı asla unutmayın.