Uzman Çavuş Alımlarına Nasıl Başvuru Yapılır?

Uzman Çavuş Alımlarına Nasıl Başvuru Yapılır?

0 Yazar: onlinestudentsforum

 

Türk Silahlı Kuvvetleri ve Jandarma Genel Komutanlığı kadrolarına 2019 yılında uzman çavuş alımları gerçekleşecektir. Buna göre devamlılığı olan teknik ve kritik görevlerde personel ihtiyacını gidermek amacıyla uzman çavuş alınacağı yönünde açıklamalar geldir. Bu açıklamalar doğrultusunda, ilgili kurumun web sitesinde yayınlanan bilgilere göre ön başvuru sürecini tamamlamak gerekecektir. Bilindiği gibi uzman çavuş alımlarında son başvuru tarihi 31 Mart olarak belirlendi. Ayrıca ek olarak alınacak uzman onbaşı kadrosu için de başvuru yapacak olan adaylardan en az ilköğretim ve ortaokul mezunu olmaları şart koşuldu. Uzman çavuş olmak için de yine en az lise ya da dengi olan bir okuldan mezun olarak diploma almış olmak gerekecektir. Bekçi alım şartları ve uzman çavuş alım şartları kısmen benzerlik gösterse de, askeri kadrolara yapılacak olan alımların biraz daha farklı yönleri de söz konusudur.

Adaylar uzman çavuş alımlarına başvuru yapabilmek için postaneye giderek, giriş şifrelerini almalıdır. Eğer e devlete girişte şifreniz zaten varsa, yeni bir şifre almaya gereksinim olmayacaktır. Adaylar öncelikle e devlet sitesi üzerinden başvuru sihirbazına giriş yapmalıdır. Buradan bilgilerim kısmına gelerek, eğitim, iletişim, askerlik ve diğer istenilen tüm bilgilerin aslına uygun şekilde doldurulması çok önemli olacaktır. Bilgilerin tamamlanmasıyla birlikte tercih ekranına otomatik olarak yönlendirme gerçekleşir. Yapılan açıklamaya göre Hava ve Deniz Kuvvetleri komutanlıklarında devam eden, sözleşmeli er konumunda bulunan kişiler kesinlikle başvuru yapamaz. Yapsa da kesinlikle başvuruları kabul edilemez. Askerli hizmetini tamamlamamış olan adayların da başvuru yapmaya hakları yoktur.

İlanda yapılan açıklamalara göre bedelli askerliklerini yapmış olan adaylar ya da hala askerlik borcunu bedelli olarak ödeyen adaylar başvuru yapabilirler. Ancak bunun için başvuru ekranından karşınıza gelen olarak “askerlik hizmetine devam ediyor.” butonuna tıklanması yeterli olacaktır. Akabinde ise yine karşınıza çıkacak olan tüm sorulara doğru yanıt vermeyi unutmamalısınız. Uzman çavuş alımları için başvuru süreci sadece form doldurmaktan ibaret olmayacaktır. Çünkü adaylığı kabul edilen adaylar arasında eleme yapıldıktan sonra yazılı sınav ve fiziksel yeterlilik süreci de tamamlanması gerekecektir.