Vitamin Nedir Ve Neden Gereklidir?

Vitamin Nedir Ve Neden Gereklidir?

0 Yazar: onlinestudentsforum

 

İnsan metabolizmasının sağlıklı bir şekilde faaliyetlerini yürütmesi için gereken ana besinler arasında savunma mekanizmasını güçlendiren bir takım maddeler bulunur. Bu maddeler vücutta üretilemediği için gıdalar sayesinde dışarıdan vücuda alınırlar. Bu noktada vitamin nedir sorusunun cevabı için taze meyve ve sebzeler veya farklı gıdalar üzerinden aldığımız yağda veya suda eriyen ve vücut mekanizmasını hızlandırarak katkı sağlayan maddelerdir, yanıtı verilebilir. Örneğin A, K, B veya C olarak adlandırılan bu besin maddeleri vücutta hastalıklara karşı koruma veya organların güçlenmesi için ihtiyaç duyulan ayrıntıları oluşturur.

Vitaminler Nelerdir?

Sayfa üzerinde ayrıntılı bir şekilde anlatıldığı gibi birçok farklı bir vitamin günlük olarak beslenme ile vücuda alınan ve ihtiyaç duyulan parçalardan oluşur. Vücudun tamamen bir sistematik içerisinde çalışmasını sağlayan besin maddeleri, tüketilen gıdalar aracılığıyla vücuda alınır. Çünkü vücut bu besin maddelerini üretemez. Bilinen her bir türü farklı bir fayda sağlamakta ve değişen oranlarda alınması gereken besin maddeleri olmakla birlikte 13 adet türü bulunur. Bunlar birbirleri arasında suda çözünen ve yağda çözünen şeklinde ikiye ayrılırlar.

Türlerine Göre Sağladıkları Faydalar

Bu besin maddesi için suda çözünen türü vücutta uzun süre kalmaz ve depolanmaz. Suda çözünen türleri C ve B olmak üzere meyve ve sebzelerden alınan türlerinden oluşur. Bu besin maddeleri ile ilgili site üzerinde çok geniş kapsamlı bilgi bulabilir ve nasıl beslenme uygulamanız gerektiğini öğrenebilirsiniz. Örneğin yağda çözünen türleri ile birlikte A, D, E ve K isimleri ile adlandırılan bu besin maddeleri suda çözünenler aksine vücutta depolanır ve yağların yardımı ile emilimleri gerçekleşir. Genellikle suda çözünen türler bağışıklık sisteminde ve yağda çözünen türler ise vücut faaliyetlerinin gerçekleştirilmesinde destekleyici yapı oluştururlar.

https://saglikk.com/vitamin-nedir-vitamin-cesitleri-vitaminler-nelerdir