Wifi Şifreleri Neden Kırılır?

Wifi Şifreleri Neden Kırılır?

0 Yazar: onlinestudentsforum

 

Wifi bilindiği gibi modemlerin kullanıcıları ile aralarındaki bağlantıları kuran önemli bir sistemdir. Wifinin en temel görevi geniş alan ağını yani bir diğer ismi ile de interneti kullanıcılara aktarmaktır. Geniş alan ağları izinsiz kullanımı engellemek adına, modem sahipleri kendilerine bir şifre belirlerler. Bu şifre sayesinde internet kullanıcı sayılarının artmasına engel olurlarken, bir yönden de güvenliklerini sağlamayı amaçlarlar. Geçmişten günümüze kadar birbirinden farklı tekniklerle Wifi yani modem şifrelerini kırmak üzere denemeler yapılmıştır. Öyle ki özellikle de son zamanlarda bu konuda çok önemli gelişmelerin yaşandığı biliniyor. Peki büyük bir kitlenin merak ettiği Wifi şifre kırma işlemleri nedir ve neden yapılmaktadır? Merak edenler için tüm teknik bilgileri bu yazımızda sizler için derledik! Makalemizi Kötü amaçlı kullanmak adına değil daha çok kullanıcıları bilgilendirmek adına yazıyoruz. Unutmamak gerekir ki başkalarının wifi ağlarına girmeye çalışmak yasal bir işlem değildir.

Öncelikle şifre kırma işleminin gerçekleştirilebilmesi için wpa psk türündeki modemlerin tercih edilmesi gerekmektedir. Çünkü bu tarzdaki modemlerde yazılımlar devre dışı bırakılmıştır.  Modem yani Wifi şifreni kırmanın bir diğer önemli yöntemi de bilindiği gibi Dumpper programını kullanmaktır. Bu programı kullanmanın birbirinden farklı yöntemleri vardır. Ancak her şeyden önce internet ağları üzerinden kurulum dosyasının indirilerek, programın aktif hale getirilmesi gerekir. Programı indirmek içinse yapılması gerekenler oldukça basittir. Google ya da herhangi bir arama motoruna Dumpper indir yazarak, programın çeşitli versiyonları indirebileceğiniz linkleri bulabilirsiniz.

Bu aşamada indirmek istenilen programın kişilerin kendi ihtiyaçlarına hitap edecek nitelikte olması şarttır. Çünkü programın her bir versiyonunda farklı özellikler söz konusu olabilir. Böyle durumlarda işlemlerin sekteye uğrama ihtimali de söz konusudur. Bu nedenle Dumpper programını indirmeden önce hangi versiyonu yüklediğinize çok dikkat etmeniz gerekiyor. Akabinde ise terci ettiğiniz versiyonun güncellemelerini de yapmanız şarttır. Özellikle de son zamanlarda internet ya da Wifi şifresi kırmaktan ziyade en çok rağbet gören bir diğer konu da bilindiği gibi İnstagram şifre kırma işlemleri olmuştur. İnstagram gibi önemli sosyal medya hesaplarınızın şifresini unuttuğunuz durumlarda, bu tür programların çok faydasını görürsünüz. Ancak en güvenilir versiyonu indirmeye dikkat etmeniz de şarttır.