Yazılı sınavlara nasıl çalışılır?

Yazılı sınavlara nasıl çalışılır?

0 Yazar: onlinestudentsforum

 

 

Her ne kadar okuldaki başarı hayattaki başarının tam olarak karşılığı olmasa da hayatta başarılı olabilmek için okul şartlarında da iyi bir yerde olmak gerekir. Okul koşullarında iyi bir yerde olabilmenin ölçüsü ise Sınavlarda başarılı olmaktır. Üstelik bu başarının devamlılığı da esastır.

 

Okul ortalamasının hesaplanmasındaki en büyük pay kuşkusuz ki sınavlardaki notlardır. Buradan bakacak olursak okulda başarılı olmak isteyen bir öğrencinin notlarını yüksek tutması gerekir. Peki bu Notlar nasıl yüksek tutulur? Günümüz şartlarında yapılan sınavların çoğu çoktan seçmeli yerine soru cevap şeklindedir. Dolayısıyla bu sınav tekniğinde öğrencilerin konuya tam olarak hakim olabilmesi şarttır. Soru-cevap dediğinde başarıyı sağlayabilmek için çalışma hazırlığını son güne bırakmak gerekir.

 

İkincil altın kural ise; düzenli çalışmaktır. Öğrencinin son gün 12 saat çalışması yerine, Bu Saatleri günlere bölerek Örneğin günde ikişer saatten 6 güne yayması çok daha verimli olacaktır. Bilimsel açıdan bakarsak beynimizin verilmiş olan bu bilgiyi özümseme büyütme ve bunları yorumlama için zamana ihtiyacı vardır. Aynı bilgiyi defalarca kez beyne vermeye kalkma kadar bir boğazdan çok sayıda teknenin aynı anda geçmeye çalışması gibidir. Bir şekilde beynimize kapasitesinden fazla bilgi verildiği takdirde verilen bilgilerin bir kısmı boşa gidecektir. Ayrıca benim kaydetmeye çalıştığı diğer bilgilerden de bir kısmı yanlış kodlanmış olacaktır. Kısacası bir bilginin sağlıklı bir şekilde kaydedilmesini istiyorsak bu çalışma şeklini zamana yayılmalı ve düzenlemeliyiz.

 

Yazılı bir çalışma için en önemli hazırlık aşaması derse yönelik olarak günlük yapılan tekrarlardır. Gün içerisinde yapılan çalışmada;

 

  • Bir önceki günün yapılan çalışması gözden geçirirler, böylece yapılan hatalar düzeltilir ve doğru bir şekilde beyinde kaydedilir.
  • Dersi derste öğrendiği gerçeğini asla unutmamalıyız. O yüzden ders sırasında öğretmen iyi bir şekilde takip edilmeli ve eve gidildiğinde anlatılan konu tekrarı yapılmalıdır.
  • Okulda anlatılan derslerin tekrarları bir sonraki gün yeniden yapılmalıdır.
  • Öğrencilerin en çok yaptığı hata en son gün ders çalışmaktır. Bunun temel nedeni daha öncesinde yapılmayan çalışma olduğu aşikardır. Doğru olan ise yazılıdan 1 gün önce sadece tekrar yapılmasıdır. Tekrarın yapılabilmesi için konuların daha önceden bitmiş olması gerekir