Yurtdışı Eğitim Başvurusu Yaparken CV’nizi Nasıl Hazırlamalısınız? 

Yurtdışı Eğitim Başvurusu Yaparken CV’nizi Nasıl Hazırlamalısınız? 

0 Yazar: onlinestudentsforum

 

 

 

 

 

Yurtdışında okumak isteyen öğrencilerin sayısı giderek artarken başvuru aşamasında CV’nize ekleyecekleri bilmeniz oldukça önemlidir. Oxford, Stanford veya MIT gibi prestijli veren üniversitelerde okumak için binlerce kişi arasından kendinizi bir adım öne çıkarmanın yolu etkili bir CV ile başvurmaktan geçer. Peki, yurtdışı eğitim başvurusu yaparken CV’inizi nasıl hazırlamalısınız?

 

 

 

Yurtdışı eğitim başvurusu yapma aşaması ilk etap işlemleri ile oldukça kolaydır. İnternet sayesinde gelişen olanaklar ile dünyanın dört bir yanındaki öğrencilerin istedikleri okula başvuru yapmaları yurtdışı eğitim olanakları arttıran avantajlardandır. İngiltere, Kanada, Ukrayna veya İtalya gibi ülkelerde yurtdışı eğitim başvurusu sırasında istenen belgeler ve başvuru şartları genelde aynıdır. Öğrencinin diploması, not ortalaması, referans yazıları ve yabancı dil yeterlilik belgeleri istenirken başvuran öğrenciyi anlatan ve tanıtan bir özgeçmiş hazırlaması ise en önemli detaydır.

 

Yurt dışı eğitim

 

CV Hazırlama Teknikleri

 

 

 

Yurtdışı eğitim başvurusu için belli formatlara sadık kalınması gereklidir. Akıcı, kolay okunabilir ve görsel bir özelliğe sahip olan öz geçmişler önceliklidir. Daha önceki deneyimleriniz ve katıldığınız projeler ve etkinlikler muhakkak burada olmalıdır. Kendinizi tanıtmakla başladığınız CV’inizde varsa iş deneyimleri, okullarda katıldığınız etkinlikler, projeler ve çalışmaların yazılması istenmektedir. Eğitim ve öğretim bilgilerinizin yanında yabancı dilleriniz, TOEFL/IELTS sınav test sonuçlarınız ve program veya yazılım bilgileriniz CV’inizde yer almalıdır. Yurtdışı eğitim başvurusu için seminerler, gönüllü çalışmalar ve üyesi olduğu dernek gibi kuruluşlardaki çalışmalarınız oldukça önemlidir.

 

 

 

Yurtdışı eğitim başvurusu yaptığınızda sizin çalışmalarınıza ait görsel veya yazılı kayıtlar varsa da bunları dosyanıza ekleyerek CV’inizi destekleyebilirsiniz. Çalışmalarınıza ait haber, paylaşım veya görseller ile güçlenen CV’inizi sıkmadan, imla kurallarına uyarak ve doğru bilgiler ile hazırlayarak yurtdışı eğitiminde binlerce kişi arasından kolaylıkla sıyrılabilirsiniz.